המאוורר הראשון של הקיבוץ

המאוורר הראשון של קיבוץ מסדה

לסבתא גילה, סבתו של יואב, בת ה-95 לא חסרים סיפורים על העלייה ארצה וההתיישבות בקיבוץ מסדה. לפי סיפוריה לא היה פשוט כאן בכלל, למעשה היו מאוד קשים תנאי האקלים בעמק הירדן. מי שלא ביקר בעמק הירדן בקיץ לא יודע מהו חום כבד! משעות הצהריים לא תראו נפש חיה שפויה מתהלכת בשבילי הקיבוץ. אפשר לומר שמסוף מרץ ועד סוף אוקטובר המזגנים בעמק הירדן עובדים כאילו אין מחר. כמובן שבשנות ה-30 העולים מרוסיה לא חלמו עדיין על מזגנים ולא נותר להם אלא להרטיב את רצפות הצריפים בהם התגוררו במים ולשכב על הרצפה כהיפופוטמים בסאפארי רמת גן המנסים לשווא להתקרר בקיץ ישראלי טיפוסי.

גילה ויוסף צ'פלין - סבא וסבתא של יואב. קיבוץ מסדה

בשנות ה50, כך היא מספרת, נפל דבר בקיבוץ מסדה. הקיבוץ קיבל שני מאווררים לשימוש החברים! כמובן שמאוורר אחד הלך לבתי התינוקות(בכל זאת-תינוקות חסרי ישע בחום קייצי של 40 מעלות במקרה הטוב…רחמנות…)המאוורר השני הועבר לידי החברים ועבר כל לילה מצריף לצריף קירטע וקירר קמעה את החלוצים העייפים שחזרו מעבודתם הקשה בשדות העמק. באחד מסיורינו במחסני הקיבוץ הישנים (כן,כן כל זוג והאהבות שלו…) מצאנו מאוורר מתכת כבד כמו של פעם. כמובן שלא העליתי על דעתי שמדובר באחד מן המאווררים הראשונים של קיבוץ מסדה. אימצנו את המאוורר בחום לביתנו וגם הוא זכה למקום של כבוד בנישה מוארת בספוט מיד אחרי שצבענו אותו בזהב. באחד מביקוריה של סבתא גילה בביתנו קלטו עיניה את המאוורר הישן שבנישה. היא ביקשה שנוריד אותו בכדי שתוכל לבחון אותו מקרוב(בכל זאת הבחורה בת 95 אך עדיין מפדלת באופניים בשבילי הקיבוץ!) לאחר בחינה קצרה היא החליטה :"כן ,כן ללא ספק זהו המאוורר הראשון שהגיע לקיבוץ מסדה ועבר כל לילה בין החברים…"

"סבתא!! איך את מדברת?!…."

פוסט זה פורסם בקטגוריה נוסטלגיה ארצישראלית, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.